ESTATE: Miliardy v ženských rukou
Zdroj: Magazín Estate
Manželky a dcery českých podnikatelů budou už brzy vládnout tuzemskému byznysu. Mohly by ovládat až 70 procent jejich jmění. Vzroste tím poptávka nejen po speciálních investičních nástrojích, ale také poradenských službách, ukazují zkušenosti ze zahraničí.
V představenstvu kosmetického obra L’Oréal zasedla poprvé v roce 1997. Dnes je nejbohatší žena světa Francoise Bettencourt Mayers jeho místopředsedkyní a ve specializovaných výborech má silný hlas v oblasti strategie, udržitelnosti či lidských zdrojů. Po smrti matky Lilian v roce 2017 zdědila s rodinou třetinu akcí firmy. Její majetek na začátku letošního roku časopis Forbes odhadl na více než 82 miliard dolarů. Kromě řídící role v L’Oréalu rozhoduje také o aktivitách rodinné filantropické nadace, která se zaměřuje na podporu francouzské vědy a umění. Nadace spolu s L’Oréalem takém přispěly 226 miliony dolarů na rekonstrukci vyhořelé katedrály Notre Dame.
I když 226 ze 327 světových dolarových miliardářek své jmění zdědilo, příběh Francois Bettencourt Mayers ukazuje, že se ženy o nabytý majetek aktivně dál starají a zhodnocují ho. Mezi světové miliardářky se loni zařadila také Renáta Kellnerová, která zdědila necelých 60 procent skupiny PPF po manželovi Petrovi Kellnerovi, který tragicky zahynul v roce 2021. Spolu s rodinou vlastní necelých 99 procent Kellnerova impéria.
Pět bilionů za rok
Přesun majetku do rukou žen je nevyhnutelný trend, který už ve světě probíhá. V posledních letech se majetek žen zvětšuje o pět bilionů dolarů ročně, spočítala poradenská společnost Boston Consulting Group. Před dvěma lety ženy kontrolovaly třetinu globálního investovatelného majetku a tento podíl do roku 2025 by měl vzrůst na 35 procent.
Studie společnosti McKinsey & Company předpokládá, že muži přenechají kontrolu nad vytvořeným majetkem svým manželkám, které jsou zpravidla mladší, žijí déle, a podle statistik je tedy přežijí. Očekává se proto, že do roku 2030 budou americké ženy ovládat většinu majetku z 30 bilionů dolarů, který bude poválečná generace babyboomerů vlastnit.
„Z našich zkušeností vyplývá, že v nadacích, které jsou zejména v západních zemích přirozenou součástí family office struktur pro správu majetku, figurují na pozicích správců stále častěji ženy. Nemusíte být skvělou ředitelkou strojírenské společnosti, ale je nutné ve prospěch rodiny efektivně vykonávat akcionářská práva a kontrolní funkci vzhledem k managementu,“ poznamenává David Neveselý, partner HAVEL & PARTNERS, který v advokátní kanceláři vede tým specializovaný na služby privátním klientům.
Vzniknou nové miliardářky
V Česku se dá čekat, že ženy v příštích letech začnou ovládat významnou část majetku, který vytvořili podnikatelé a byznysmeni od 90. let minulého století. Jednak tito otcové zakladatelé úspěšných tuzemských firem budou čím dál více řešit nástupnictví ve svých podnicích, do nichž budou zapojovat i své dcery. Jednak z pohledu čisté demografie je nevyhnutelné, že část vytvořeného jmění zdědí jejich manželky a děti.
Typickým zástupcem nejbohatších Čechů je šestpadesátiletý muž, který má tři děti ve věku kolem 20 let a jeho manželka je přibližně o tři a půl roku mladší než on. Polovina nejbohatších Čechů z první desítky je v současnosti ve věku mezi 50 a 59 lety a 30 procent je jich pak ve věku mezi 60 a 69 lety.
Studie NextŽeny, kterou zpracovala advokátní kancelář HAVEL & PARTNERS, namodelovala, jak by přechod majetku do rukou žen mohl v Česku vypadat. Na základě zkoumání majetkových a rodinných poměrů vlastníků deseti ze třinácti největších českých rodinných firem, došli analytici k závěru, že v případě dědictví by mohly ženy získat až 70 procent majetku. To za předpokladu, že by dědictví nebylo ošetřeno závětí nebo dohodou o rozdělení majetku, ale řídilo se čistě podle zákona. Dnes přitom 90 procent jmění vytvořeného zkoumanými firmami vlastní muži.
„Modelaci přesunu majetku jsme zaměřili na nejbližší roky, kdy se dá předpokládat odchod otců zakladatelů. To z významné části přesune majetek směrem k ženám, které se s ním budou muset naučit pracovat. V delším časovém horizontu pak nastoupí další vlna dědictví, kdy majetek bude přecházet z manželek na děti. I v této vlně předpokládáme, že v rukách žen přetrvá významná část majetku. Trend a absolutní čísla se zde nicméně trochu zmírní,“ upozorňuje David Neveselý.
Služby zaměřené na ženy
Zahraniční studie naznačují, že ženy a muži přistupují k financím a správě majetku odlišně. Liší se jejich očekávání i cíle. Muži jsou například u investic daleko ochotnější riskovat. Investují více do akcií a dvakrát častěji vkládají aktiva do kryptoměn, zatímco ženy mají v oblibě spíše konzervativnější investice do nemovitostí. Mají také tendenci držet vyšší podíl svých aktiv v hotovosti. Muži mají naopak sklon klást větší důraz na čistou efektivitu a rozhodují o investicích na základě historické výkonnosti.
Ženy u investic upřednostňují spíše snižování rizika a mají diverzifikovanější portfolio než muži. Pro ženy je například důležité investovat do firem, které jsou udržitelné. Dvakrát častěji než muži uvádějí, že považují za zásadní, aby cílové společnosti zohledňovaly kritéria ESG. V oblasti crowdfundingu je zjevné, že více žen investuje do startupů vedených ženami.
Těmto požadavkům se snaží vyjít vstříc i poradenské společnosti či správci aktiv. Vznikají i speciální investiční nástroje zaměřené na ženy. Například světový investiční gigant Blackrock přišel s konstrukcí portfolia, který co nejlépe zohledňuje cíle i obavy žen. Otázku, jak ženám zpřístupnit a přizpůsobit poradenské služby, aby s majetkem mohly co nejlépe disponovat a uchovat jeho hodnotu, řeší také advokátní kancelář HAVEL & PARTNERS.
Ženské fondy
Ukazuje se, že ženy při nakládání s majetkem také samy rády podporují svými investicemi další ženy. Obecně platí, že naprostá většina kapitálu z venture kapitálových fondů určeného pro start-upy míří do firem zakládaných muži. Změnit to chce několik ženských projektů. Indka Anu Duggal založila v roce 2014 investiční společnost Female Founders Fund (FFF), která sbírá od investorů a především investorek peníze, které následně vkládá do čistě ženských mladých firem.
Loni do fondu vložila 57 milionů dolarů také Melinda French Gates. „Pevně věřím, že nám uniká řada převratných myšlenek, když neposkytujeme ženám dostatek kapitálu,“ okomentovala French Gates už svou druhou investici do FFF. Sama se do elitní skupiny světových miliardářek dostala rozdělením společného majetku po rozvodu s Billem Gatesem.
Tradiční venture kapitálové fondy se nevěnují podnikatelům, produktům nebo řešením, které ženy chtějí vidět na trhu, říká zakladatelka společnosti Portfolia Trish Costello. Proto přišla s investičními fondy, které se zaměřují na investice do zelených a udržitelných technologií, potravinářství a zemědělských technologií nebo do řešení spojených se stárnutím populace.
Ženská síla v investování funguje, potvrzuje analýza společnosti Investment Metrics. Loni si akciová portfolia spravovaná ženami vedla lépe, než jak se dokázali o svěřené prostředky provést mužské týmy. „Minimálně v horších časech se ukazuje, že týmy vedené ženami ochrání hodnotu aktiv lépe než muži,“ uzavírá autor studie Scott Treacy.